CSR Aktiviteler

Yaşadığımız dünyaya ve topluma katkı sağlamayı oldukça önemsiyor; sürdürülebilir yaşam, çocuk hakları, kadın hakları, hayvan hakları, eğitim ve sağlık gibi birçok alanda çalışanlarımızın da gönüllü katılımlarıyla sosyal sorumluluk çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Çalışanlarının farklı yeteneklerini keşfederek, gönüllülük yönetimini daha etkin yönetmelerini sağlayan CSR aktiviteleri çalışanların katılımı ile planlanarak gerçekleştirilmektedir.

Şirket çalışanları gönüllük projeleriyle bir araya gelerek bulundukları çevreye katmadeğer katmak için çalışmaktadır.

Sumitomo Rubber AKO Yetkilileri Çankırı Halkı İle İftar Yemeğinde Buluştu (27.03.2024)

CEO Komatsu ve Japon yöneticiler, kurulan iftar çadırında sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında Çankırı halkı ile iftarda buluştu.

Sumitomo Rubber AKO CEO’su Komatsu ve beraberindeki heyet Ramazan ayı nedeniyle Çankırı iftar yemeği organize ederek yerel halkıyla bir araya geldi. Çankırı şehrinin sosyal ve kültürel hayatına katkı sağlamayı amaçlayan Sumitomo Rubber AKO, yerel halkla daha yakın bir ilişki kurmak adına düzenlenen etkinliğe şirket yöneticileri birlikte katıldı. Çankırı Belediye Başkanı Sn. Hakkı Esen bu hoşgörü ve maneviyatın paylaşılmasından ötürü teşekkürlerini iletti.

1200 kişinin katıldığı iftar organizasyonunda yemekler iki gruba ayrılan şirket yöneticileri tarafından dağıtıldı. Ezanın okunmasıyla birlikte tüm yöneticiler Çankırı halkı ile beraber iftar yaptılar.

Sumitomo Rubber AKO yetkilileri, yerel halkın Ramazan ayını kutlamak ve birlikte olmanın önemini vurgulamak amacıyla böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirtti. Ayrıca, etkinliğin, şirket ve yerel toplum arasındaki dayanışma ve iletişimi güçlendirmeyi hedeflediğini ifade ettiler. İftar yemeğine katılan Çankırılılar ve fabrika çalışanları, birlikte iftarlarını açmanın mutluluğunu yaşadılar. Etkinlik sırasında, Sumitomo Rubber AKO’nun yerel projelere ve toplumsal faaliyetlere olan katkıları da vurgulandı. Katılımcılar, birlikte geçirdikleri keyifli zamanın, iş birliği ve dayanışmanın önemini bir kez daha hatırlattığını belirttiler.

Sumitomo Rubber AKO’nun düzenlediği iftar yemeği, firmaların sosyal sorumluluk bilinciyle toplumlarına katkı sağlama çabalarının önemli bir örneği olarak dikkat çekti.

Şirket yetkilileri, organizasyon bitiminde çocuklara hazırlanan atıştırmalıkları ikram edip birlikte fotoğraf çekindikten sonra alandan ayrıldılar.

7. Merzifon Kitap Fuarında Deprem Rehberi Dağıtıldı (05.03.2024)

Sumitomo Rubber AKO CEO’su Toshihiko Komatsu deprem bilincini artırmak için Moriwaki’nin Deprem Rehberi adlı kitabını katıldığı fuarda hediye etti.

Merzifon Belediye Başkanı Sn. Alp Kargı’nın ve “Japon Deprem Uzmanı” olarak tanınan Sayın Yoshinori Moriwaki’nin daveti üzerine Sumitomo Rubber AKO CEO’su Toshihiko Komatsu fuar alanını ziyaret etti. Sn. Alp Kargı eşliğinde stantları dolaşan ve eserler bilgiler alan CEO Komatsu sonrasında Sumitomo Rubber AKO ve markaları hakkında yetkilileri bilgilendirdi.

Katılımcılar tarafından yoğun ilgiyle karşılanan yazar Yoshinori Moriwaki, uzmanlık alanı olan depremle ilgili farkındalık oluşturmak için hazırlamış olduğu “Moriwaki’nin Deprem Rehberi” adlı kitabın içeriği ve amacı hakkında CEO Komatsu ve Belediye Başkanı Sn. Alp Kargı’ya bilgi verdi.

Belediye Başkanı Sn. Alp Kargı ise deprem kuşağında yer alan Merzifon ilçesi hakkında görseller üzerinden kısa bilgilendirmeler ve deprem için yapılan hazırlık ve hizmetlerden bahsetti. Daha sonrasında afet anlarında kullanılmak üzere “Afet İşleri Müdürlüğü” tarafından özgünce dizayn edilmiş “Kentsel Arama Kurtarma Aracı” hakkında CEO Komatsu Bey ve Moriwaki Bey’e bilgi aktardı.

Ardından hep birlikte kitapseverlerle buluşan yetkililer “Moriwaki’nin Deprem Rehberi” isimli kitabı katılımcı ve çocuklara hediye ettiler. Sumitomo Rubber Grubu’nun global olarak deprem etkilerini azaltan yapı malzemeleri ürettiği, sürdürülebilirlik ve afetlere yönelik aksiyon planları ile ilgili bilgilendirmelerde bulunduktan sonra katılımcılarla birlikte fotoğraf çekilen yetkililer ülkemizin afet farkındalığını artıracak her türlü pozitif çalışmayı desteklediklerini ve kendi profesyonel hayatlarında da bunu yaymaya çalıştıklarını dile getirdiler.

Lastikler Bu Kez Çalışanlar İçin Döndü (21.09.2023)

Falken Ana Sponsorluğundaki Türkiye’nin En Aktif Drift Takımı Driftherapy, Etkileyici Gösterilerini Bu Kez Fabrika Çalışanları İçin Sergiledi.

Falken’in 40. Yılına özel, çalışanları için özel etkinlik düzenleyen Sumitomo Rubber AKO, daha önce de pek çok gösteriye imza atan Driftherapy takımı için fabrika alanında özel bir drift pisti kurdu.

Türkiye’nin tek profesyonel drift show takımı olan Driftherapy pilotları Abbas Çimen ve Örge Pamukçu ile birlikte Kenan Büyükbahçeci ve Farnoush Rezaei de Sumitomo Rubber AKO çalışanları için en etkileyici gösterilerini sergilemek üzere fabrika alanında kurulan özel drift pistinde yerlerini aldılar.

Gösteri öncesi konuşma yapan Sumitomo Rubber AKO Yönetim Kurulu Başkanı Toshihiko Komatsu Falken’in geçmişi hakkında kısa bilgiler paylaştıktan sonra “1983 yılında Falken markası kurulduğunda sadece hayal edebildiğimiz şeylerin bugün sizlerin de üstün gayretleri sayesinde gerçek olduğunu görmekten ve Falken’in 40. Yılını hep birlikte kutlamaktan çok mutluyum. Hepinize çalışmalarınız için teşekkür ederim” dedi.

Tribünlerde yerini alan çalışanlar hep birlikte eğlenerek keyifli zaman geçirdiler. Etkinlikten önce yapılan Driftaxi çekilişiyle belirlenen talihliler pilotlarla birlikte pistte unutulmaz anlar yaşadı.

Çalışanlar hep birlikte etkileyici gösteriler izleyerek geçirdikleri keyifli zamanın ardından, etkinlik bitiminde pilotlarla ve drift araçlarıyla fotoğraflar çektirip bu günü ölümsüzleştirerek güzel hatıralarla günü noktaladılar.

Sumitomo Rubber AKO’ya "Beslenme Dostu ve Fiziksel Aktiviteyi Destekleyen İş Yeri" Ünvanı (31.07.2023)

Sumitomo Rubber AKO obezite ile mücadeleye sağladığı katkılarla "Beslenme Dostu ve Fiziksel Aktiviteyi Destekleyen İş Yeri" unvanı almaya hak kazandı.

Herkesin bildiği gibi Obezite Dünya'da ve ülkemizde giderek artan önemli bir halk sağlığı sorunu. Sağlıklı beslenme ve hareketli hayat alışkanlığının kazanılması ve sürdürülmesi, bu hastalıkların önlenmesi ve azaltılmasında en önemli adım. Bu kapsamda T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından İşveren/idare, işçi/çalışan ve toplum katılımı ile sağlıkla ilgili beslenme ve fiziksel aktivite gibi müdahale alanlarında çalışanlarda davranış değişikliği sağlayarak sağlığı desteklemek ve geliştirmek; sağlıklı, güvenli ve üretken bir iş yeri ortamı oluşturmak amacıyla hazırlanan Beslenme Dostu ve Fiziksel Aktiviteyi Destekleyen İş Yeri Programı için harekete geçen Sumitomo Rubber AKO, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan kontroller neticesinde gerekli koşulları sağlayarak "Beslenme Dostu ve Fiziksel Aktiviteyi Destekleyen İş Yeri" unvanı almaya hak kazandı.

31.07.2023 tarihinde İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, Sağlık Hizmetleri Başkanı Uz.Dr. Oğuzhan Aykurt, Başkan Yardımcısı Fatma Ceylan ve Sağlıklı Beslenme Hareketli Hayat Biriminde görevli Hemşire Aynur Özkan'ın katılımıyla Sumitomo Rubber AKO ziyaret edilerek Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Toshıhıko Komatsu'ya İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya tarafından "Beslenme Dostu ve Fiziksel Aktiviteyi Destekleyen İş Yeri" belgesi takdim edildi.

İl Sağlık Müdürü Sarıkaya; sağlıklı beslenme, fiziksel aktivitenin teşvik edilmesi, düzenli sağlık kontrollerinin yapılması ile sağlıklı çalışma ortamı oluşturdukları, obezite ile mücadeleye katkı sağladıkları ve çalışanlarında farkındalık oluşturdukları için Fabrika Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Toshıhıko Komatsu'ya ve tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.

Sumitomo Rubber Grubu Afet Bölgesine Tüm Gücü İle Destek Vermeye Devam Ediyor (15.03.2023)

Sumitomo Rubber AKO ve Japonya’daki genel merkezi Sumitomo Rubber Industries, LTD yönetim kurulu toplam 1.4 Milyon TL yardım yapılması kararı verildi.

6 Şubat 2023 de meydana gelen, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler, 11 ili etkiledi. Depremlerin ardından Sumitomo Rubber Grubu, bölge için seferber olmaya devam ediyor.

İnsani Yardımlar Teslim Edildi

Depremin ilk günlerinde hızlı bir şekilde öncelikli ihtiyaç olan, 100 Bin TL’lik battaniye, kışlık mont, bot gibi soğuk hava şartlarının etkisini azaltacak malzemeler Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası aracılığıyla bölgeye sevk edildi.

Şirketin Japonya’daki Genel Merkezi, 710 Bin TL tutarında battaniye, çadır ve uyku tulumunu 2 Mart 2023 tarihinde Türkiye Nagoya Başkonsolosluğu aracılığıyla Türkiye’ye ulaştırıldı.

Bölgeye destek olmak için seferber olan Türkiye’deki şirket yönetimi ve çalışanlar tarafından şirketiçi toplanan bağışlar sayesinde 760 Bin TL tutarında erzak ve 310 Bin TL tutarında hijyen malzemesi, hazırlandı. Hazırlanan yardımları 24 Şubat tarihinde Adıyaman’ın Besni İlçesi’ne CEO Toshihiko Komatsu önderliğinde Şirket yöneticileri Katsuya Tajima, Key Takeda ve Sultan Ferizan Uzun’dan oluşan heyet bizzat ulaştırdı.

Konu ile ilgili bölgede açıklama yapan Komatsu; “Türk-Japon dostluğunun köklerinin uzun bir geçmişe dayanmaktadır, bu gibi acı deneyimlerde iki millet hep birbirine destek olmuştur. Tüm çalışanlar adına bölgedeki depremzedelerin acı ve üzüntülerini paylaşıyorum .” şeklinde ifade etti.

Sumitomo Rubber AKO Çalışanları Sahada

AFAD Gönüllülerinden oluşan 10 kişilik şirket çalışanımız, AFAD koordinasyonuna katılarak 10 gün boyunca Hatay’da depremzedelere destek olmak amacı ile gönüllü çalışmalarda yer almışlardır.

İleri derecede Japonca bilen iki yöneticimiz, Mustafa Hamdi Seyhan ve Elnur Guluzade, JICA aracılığı ile Japonya’dan gelip Gaziantep’te tam teçhizatlı sahra hastanesi kurarak bölgenin yaralarını saran Japon doktorlar ve tıp ekibine bir hafta tercümanlık yapmak için gönüllü olarak destek verdi.

Depremzedelere İstihdamda Öncelik

Deprem nedeni ile Çankırı’da bulunan depremzede vatandaşlara destek olmak üzere şirketimizde istihdam olanakları artırıldı. Mart ayı itibariyle, dört kişinin şirkete istihtam edildiği bilgisini paylaşan Komatsu; Sumitomo Rubber AKO olarak bundan sonraki süreçte de gelişmeleri yakından takip ederek, destek ve yardım çalışmalarında aktif görev almak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” sözlerini ekledi.

Depremden Etkilenen Çocukların Drift Heyecanı (13.03.2023)

Falken’in ana sponsor olduğu Driftherapy takımı öncülüğünde ve TOSFED’in ev sahipliğinde Körfez pistinde deprem bölgesinden Kocaeli'ye gelen minikler drift heyecanı yaşadılar.

Driftherapy takımı 2023 yılı drift sezonuna anlamlı bir açılış ile damga vurdu. Deprem bölgesinden Kocaeli’ye nakil olan çocuklara moral olması ve bir nebze de olsa acılarını unutmaları için hazırlanan organizasyonda nefesler tutuldu, heyecan doruklara çıktı. 4 Araçtan oluşan etkinlikte profesyonel profesyonel drift pilotları Abbas Çimen, Örge Pamukçu, Kenan Büyükbahçeci ve Farnoush Rezaei pistte duman dumana bir gösteri sergiledi. Turbo sesleri ve lastik kokusu bütün pisti sardı.

Minikler yarış arabaları ve pilotlar ile fotoğraf çekinmek ve araçları yakından inceleme şansı ile birlikte, yaşanan olumsuzluklar ve gündemden kısa bir süre de olsa uzaklaşarak motorsporlarının heyecanlı dünyasını deneyimleme imkânı buldular. Küçükler için hazırlanan drift show sonrası sponsorlar tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi. Etkinlik sonrası drift takımı ve TOSFED yetkililerine teşekkür eden Falken Türkiye Kıdemli Satış Müdürü Mustafa Hamdi Seyhan; bu anlamlı etkinliğin içinde olmaktan şirketi ve kendi adına memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Ağaç Dikimi (4.06.2021)

Dünya Çevre Günü Kapsamında fabrika alanımız içerisine 16 Ağaç dikildi.

Türkiye'de çevre sorunlarının listesi bir hayli kabarık: Orman tahribatı, su kaynaklarının yitirilmesi, iklim değişikliğinin insan ve doğa üzerindeki etkisi, denizlerin ve toprağın kirletilmesi, hava kirliliği, fosil yakıtlar, atık ve çöp sorunları.

Yeşillendirme faaliyetlerine ilk önce kendi fabrikamızdan başlamak amacı ile 2021 yılında da fabrikamıza ağaç dikimini çalışanlarımız tarafından gerçekleştirildik.

Maske Dağıtımı (24.05.2021-28.05.2021)

64 çalışanımızın katılımıyla korona önlemleri kapsamında Çankırı ilinde 10000 adet maske dağıtımı yapıldı.

Corona Virüs önlemleri kapsamında Çankırı Valiliği ve Çankırı Belediyesi ile organize edilerek düzenlenen etkinlikte ,çalışanlarımızla birlikte maske dağatımı gerçekleştirildi. Kuruluan standı ziyaret eden Çankırılı hemşerilerimize maskenğn ödeni vurgulanarak Maska-Mesafe-Hijyen kurallarına uyum kuralı vurgulandı.

İftar Yemeği (07-08.09.05.2021)

Çankırı Belediyesi ile birlikte 3 günlük iftar yemeği ihtiyaç sahipleriyle buluştu.

Mübarek Ramazan ayı içerisinde Çankırı Belediyesi tarafından kurulan iftar çadırında,3 gün boyunca hemşerilerimize iftar yemeği dağıtımı yapıldı.

Ağaç Dikimi (5.06.2020)

Dünya Çevre Günü kapsamında fabrika alanımız içerisine 16 Ağaç dikildi.

Dünya Çevre Günü kapsamında fabrika alanımız içerisine 16 Ağaç dikildi.

Maske Dağıtımı (21.12.2020-25.12.2020)

64 çalışanımızın katılımıyla korona önlemleri kapsamında Çankırı ilinde 5000 adet maske dağıtımı yapıldı.

64 çalışanımızın katılımıyla korona önlemleri kapsamında Çankırı ilinde 5000 adet maske dağıtımı yapıldı.

İzmir Depremzedelerine Yardım Kolisi (06.11.2020)

İzmir depremzedeleri için 100 adet yardım kolisi yola çıktı.

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında 30 Ekim tarihinde 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bazı evlerin yıkıldığı belirtilirken, çok sayıda bina da hasar gördü. Deprem yaralarını sarmak için bizlerde uzak olsak bile onların yanında olduğumuzu göstermek amacı ile yardım kolileri hazırlayarak gönderimini sağladık.

Ağaç Dikimi (20.03.2019)

Satış Dep. Liderliğinde fabrika sahasına 53 fidan dikildi.

Satış Dep. Liderliğinde fabrika sahasına 53 fidan dikildi.

Ağaç Dikimi (27.03.2019)

PT Dep. Liderliğinde fabrika sahasına 54 fidan dikildi.

PT Dep. Liderliğinde fabrika sahasına 54 fidan dikildi.

Çankırı Kent Ormanı Temizliği (29.04.2019)

Çankırı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ile birlikte Çankırı Kent Ormanı'nda çöp toplama etkinliği gerçekleştirildi.

Doğanın ve ormanların korunması açısından toplumsal bilincin artırılması, çevreye karşı sorumluluk hissinin artırılması için,Çankırı ili ormanlık ve piknik alanlarından bir yerinin temizliğine Sumitomo Rubber AKO Fabrikası çalışanları olarak öncülük etmek amacı ile kent ormanında Çankırı Belediyesi Temizlik işleri Müdürlüğü ile birlikte çöp toplama etkinliği gerçekleştirdik. Daha temiz bir dünya için el ele.

İftar Yemeği (22.05.2019)

Çankırı Merkez'de Çankırı Belediyesi ile birlikte 1000 kişilik iftar çadırı kuruldu.

Yardımlaşma ve dayanışma ayı olan Ramazan ayında, geleneksel olarak düzenlediğimiz iftar organizasyonunda Çankırı halkı ile bir araya geldik. 1000 kişinin katılımı ile toplumsal dayanışmaya örnek olduk. Çankırı halkı Japon çalışanların etkinliğe katılımından müteşekkir oldu.

Huzurevi Ziyareti (25.07.2019)

SAT Çalışanları olarak Çankırı Huzurevi ziyareti yapıldı.

Çankırı Huzurevinde kalan değerli büyüklerimizn morallerini yükseltmek ve kendileri ile sohbet etmek amacı ile ziyaret gerçekleştirildi. Türk ve Japon yöneticilerin de önemle katıldığı bu etkinlikte, huzurevi sakinleri ziyaretten çok memnun kalarak yine gelmemizi istediler.

Kan Bağışı (21.08.2019)

150 çalışanımız, fabrika sahamıza gelen Kızılay ekiplerine kan bağışında bulundu.

Kan nakli, hayat kurtarmakta ve sağlık koşullarını iyileştirmektedir, ancak kan nakli bekleyen bir çok hasta zamanında güvenli kana ulaşamamaktadır. ihtiyaç olunan kan ürünlerinin hastanelere ulaştırılabilmesi için gönüllü kan bağışlarının da artması gerekmektedir. Bu farkındalığın artırılması için Fabrika sahasınd gönüllü çalışanlarımız tarafından kan bağışında bulunuldu.

Kurşunlu Anaokulu Çocuk Oyun Alanı Kurulması (09.10.2019)

Kurşunlu İlçesinde oyun alanı bulunmayan anaokuluna oyun alanı yapıldı.

"Şirketimiz ve Kurşunlu Belediyesi işbirliği ile Kurşunlu Anaokulu’nun bahçesine yaptığımız Çocuk Parkı sayesinde çocuklar neşeli bir eğitim hayatına adım atacak. Çoçuklarımıza hayırlı olsun!"

Ağaç Dikimi (11.11.2019)

Hisarcık Kayı Köyü'ne 1111 adet ağaç fidanı çalışanlarımızca dikildi.

Hisarcık Kayı Köyü'ne 1111 adet ağaç fidanı çalışanlarımızca dikildi.

Enerji Tasarrufu Bilinçlendirme (27.11.2019)

Çankırı Endüstri Meslek Lisesi'nde enerji tasaarrufu ile ilgili bilinci arttırmak için eğitici standlar kuruldu.

Enerji varlıklarının hızlı bir şekilde tükendiği günümüzde enerji tasarrufunu hem bireylerin hem de kurumların maddi ve manevi sorumluluğu olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle bölgenin öncü kuruluşu olarak bizler de bu sosyal sorumluluğu, farkındalık oluşturacak şekilde gelecek nesillere aktarmak için Çankırı Endüstri Meslek Lisesi'nde enerji tasarrufu ile ilgili eğitici standlar kurarak geçnler ile biraraya geldik.